МІСЬКА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ

Бібліотекар - не професія, а стан душі.

       Ці слова можна сказати про бібліотекаря 1 категорії Іллінецької міської бібліотеки для дітей Олену Харченко. Більше 30-ти років вона віддала улюбленій справі, проявивши при цьому свої найкращі риси:  порядність, добросовісність, відповідальність. За яку б ділянку бібліотечної роботи не взялась Олена Іванівна -  все виконує бездоганно, але, безперечно, найбільша її "любов" та захоплення - ляльковий клуб "Барвінок": незмінним керівником якого вона є вже близько 30-ти років. З її приходом в бібліотеку клуб "Барвінок", який діяв в бібліотеці з 1978 року, знову відродився, засяяв новими яскравими барвами юних талантів. Саме в них вкладає пані Олена не лише кропітку працю, а й свою душу. Це, надзвичайно творча жінка не лише здійснює постановки лялькових вистав за творами відомих авторів, але й сама їх пише.За її авторством відбулися лялькові вистави: "Василькова книжка", "Лисичка в бібліотеці" та багато інших  Не одне покоління юних іллінчан з вдячністю згадують свої творчі здобутки  та перемоги в ляльковому клубі "Барвінок". А ще Олена Іванівна майстерно шиє ляльки для виступів, вкладаючи і в цю роботу своє натхнення та любов. Тому й вдаються вони надзвичайно добрими та привабливими. 
      А ще в творчому доробку Олени Харченко чимало різноманітних масових заходів для дітей. Якщо в сценарії бракує слів - то не біда, бібліотекар  вдало доповнить їх своїми, часом і поетичними стрічками.
       Олена Іванівна - частий гість і в школах, і в дитячих садочках містка, а під час літніх канікул - дитячого майданчика. Вона дуже любить дітей, вміє знайти "золотий ключик" до їхніх душ, а вони відповідають їй взаємністю, часом  довіряючи потаємні секрети. Саме тому батьки, які  колись і самі були користувачами бібліотеки, сьогодні приводять сюди своїх дітей, знаючи, що і їм подарує пані Олена частинку свого серця і відкриє їм двері у чудовий світ пізнання та інформації.
      12 вересня 2019 року Олена Іванівна Харченко святкує свій ювілейний День народження. Від імені колег та юних користувачів бібліотеки вітаємо її з Золотим ювілеєм та щиро зичимо міцного здоров'я, не вичерпної енергії, творчого натхнення на многая літа!!!



В 2018 році міська бібліотека для  дітей відзначає  70-ти річчя.
Олена Іванівна Харченко, Тетяна Григорівна Токайчук, Надія Петрівна Бондар, фото 2013р.

       2018 рік багатий на різноманітні пам'ятні події та ювілейні дати.  Серед них – 70-та річниця заснування районної бібліотеки для дітей.  Іллінецьку бібліотеку для дітей організовано за рішенням районного відділу культури 1 липня 1948 року. До цього з 29.09.1947 року діяв дитячий відділ при районній бібліотеці для дорослих. На час відкриття книжковий фонд становив 1135 примірників. За спогадами ветеранів, приміщення було дуже тісним, не вистачало книг, гільзи від снарядів слугували настільними лампами, залишки газетного паперу використовувались, як зошити. Але юні читачі цього просто не помічали, тут завжди було багатолюдно та гамірно.
      А скількох відомих майстрів слова гостинно приймали читачі та працівники районної бібліотеки для дітей. Це Ярослав Івашкевич, B.Юхимович,      В.Бойко, О.Чорногуз, Григорій Усач, Василь Кобець, C. Гордеєв,   П.Бондарчук та багато інших.Книги з  їх автографами і досі є нашою гордістю.
      В перші роки існування бібліотеки активно діяв гурток "Юні друзі бібліотеки". В кожному класі були бібліотечні старости, які відповідали за стан читання учнями книг. А в бібліотеці кожного дня чергували гуртквці: стежили за порядком розстановки книг на полицях, допомагали організовувати масові заходи, тощо.
      Районна бібліотека для дітей та юнацтва (таку назву вона тоді мала) складалась з 2 відділів: абонементу та читальної зали. Штат працівників складався з 2-х чоловік: завідуючої та бібліотекаря. На утримання виділялося близько 3-х тисяч карбованців.
     Більш 30 років у нас діє ляльковий клуб "Барвінок". В його арсеналі різноманітні лялькові вистави за творами Григорія Усача, Ю.Человецького та вистави, написані керівником гуртка О.Харченко. Виступи гуртківців незамінні під час екскурсій, масових заходів для дітей дошкільного віку та молодшого шкільного віку. Традиційно, під час Тижня дитячої книги члени клубу радують своїх юних шанувальників новими виставами.
    На десятиліття з життям районної бібліотеки для дітей переплелись долі досвідчених бібліотекарів і натхнених популяризаторів книги: Галини Олексіївни Сидоренко, Івана Денисовича Бабенка, Ганни Григорівни Пустовіт, Галини Арсентіївни Липовецької, Надії Петрівни Бондар та багатьох інших.
     В 1993 році бібліотека отримала нове приміщення, де зайняла площу 240 квадратних метрів. Книжковий фонд налічує 21 266 примірників. В тому числі   7 977 українською мовою. Бібліотека передплачує 7 найменувань газет та 14-журналів.
Історія Іллінецької РДБ 1995-2017рр.
В кінці 90-х на початку 2000-х років, в зв’язку з   економічною кризою, що охопила державу, районна бібліотека для дітей дуже обмежувалась в фінансуванні. З 1997р. по 2003р. працівники були переведені на 0,5 ставки, періодичні видання не передплачувались, комплектування було дуже бідним. Та, незважаючи на тимчасові труднощі, бібліотека  продовжувала виконувати свої функції: надавати доступ до інформації, виконувати запити та здійснювати заходи з популяризації книги. Впродовж 1995-2017рр. в РДБ діяли клуби за інтересами: "Ліра" (обдаровані діти) кінець 90-х років, народознавчий клуб "Світлиця" 1995-1999рр., "Краєзнавець" 2003-2007рр. та ляльковий клуб "Барвінок" 1978 – 2017рр.
В 90-х роках, актуальним стало народознавство, тому цій темі присвячувалось чимало цікавих заходів: виставки старожитностей "З бабусиної скрині", "Скарби українського народу", народознавчі свята, літературні ранки: "На гостину в рідний край поспішає Миколай" (дошк. 1-4 кл.), "Ми щедрівнички з Україноньки" (5-6 кл.), "Світле свято Великодня" (2-4 кл.) "Покрова – оберіг Українців" (7-9 кл.) та ін.. Діти, з великим задоволенням, відроджують давні звичаї та обряди своїх предків. Традиційно проводиться обряд кусання Калити  "Мов сонце ясне – Калита красна", "Калита  Калита, наче сонце золота". З настанням нового тисячоліття все більшої актуальності набувають майстер – класи по написанню писанок, виготовленню оберегів, ляльок – мотанок, виробів із соломи, різдвяних прикрас, а тому працівники РДБ організовують для своїх користувачів цікаві зустрічі з різними майстрами та виставки їх виробів.
Стало традиційним проведення заходів в рамках тижня дитячої книги. Учасники лялькового клубу "Барвінок" зазвичай  готують прем’єру нової вистави яку з задоволенням переглядають наймолодші жителі міста. Заходи що проводяться в дні весняних канікул приурочуються ювілейним літературним датам. В 1995 році проведено літературний ранок "Стежками Лесиного дитинства" 2-4 кл. до 125 річчя Лесі Українки. Також здійснено показ лялькової вистави "Наш веселий колобок" за п’єсою – казкою Григорія Усача. В 2000 році основними заходами стали прем’єра лялькової вистави "Василькова книжка" та зустріч з ветераном Другої світової війни Григорієм Демянишиним "Про війну, про товаришів про себе". В практику роботи впроваджуються нові форми: різноманітні майстри – класи, в т.ч. віртуальні, перегляди кадрів документальної кінохроніки, віртуальні подорожі та ін.. Так зокрема в 2014 році в рамках тижня дитячої книги проведено віртуальну подорож музеєм Тараса Шевченка, "Разом з Тарасом шляхами тернистими" (5-6 кл.) До вподоби дітям припали мультяшні посиденьки, які влаштовувались щоденно під час весняних канікул. Порівняно з 90 - ми роками заходи стали більш сучасними, актуальними, активними з використанням комп’ютерних технологій.
Протягом 1995-2017 рр. бібліотекарі приділяють активну увагу роботі з обдарованими, творчими дітьми. Влаштовуємо виставки малюнків гуртківців центру дитячої та юнацької творчості зокрема персональні.  Своєю неординарністю приваблювали графічні роботи  учениці 9-го класу  Тетяни Херовимчук, представлені на виставці "Магія простого олівця" (2013 р.). Не менш цікавою стала виставка учениці 8-го класу Тетяни Животівської "Світ неповторний та прекрасний" (2010р.).  Користувачі бібліотеки стають активними учасниками обласних та всеукраїнських конкурсів. Зокрема переможцями обласного конкурсу "О, мово, моя,  душа голосна України" в 2001р. стали користувачі  РДБ, Коротоношкіна Інга  (1 кл.) та Юзвенко Ілона (6 кл.).
Переможець районного туру конкурсу "Мрії про Україну: дитячий погляд" (2016 р) Катя Огороднік стала переможцем обласного туру конкурсу у своїй віковій категорії. Цікавим став конкурс малюнків – ілюстрацій до творів Т. Шевченка "Йдемо з дитинства до Тараса" (2014 р.) В ньому взяло участь більше 100 дітей.
Бібліотека продовжує роботу з популяризації літератури по різних напрямках. Проводиться значна робота по краєзнавству. До уваги юних користувачів постійно – діюча виставка, яка поновлюється новими матеріалами та змінює свій дизайн та назву від "Рідний краю зоряне  Поділля" в 2000 році до "Краю мій лелечий сторона моя" в 2016 році. Влаштовуються зустрічі з місцевими авторами та презентації їх книг. Проводяться огляди літератури "Красне письменство рідного краю", "Джерело натхнення отча земля". Для різних вікових категорій проводяться літературні краєзнавчі вікторини "Земля батьків – моя земля", "Рідну землю, де живеш – Батьківщиною зовеш". Цікаво та пізнавально проходять зустрічі з краєзнавцем Ольгою Рудник, яка є частим бажаним гостем заходів краєзнавчого змісту. Під час уроку краєзнавства "Грає веселкою край наш над Собом" діти дізналися чимало нового про геральдику Іллінеччини, віртуально помандрували туристичними стежками рідного краю та підготували розповіді про видатних земляків.
Продовжуючи кращі традиції своїх попередників працівники РДБ популяризують художню літературу, організовуючи зустрічі з письменниками, презентації новинок дитячої літератури. Надовго запам’ятаються юним Іллінчанам зустрічі з Євгеном Таранюком (2000р.), Рудою Кицею (Аліною Артюх) (2014р.), Володимиром Вихованцем (2016р.), Ларисою Ковальчук (2014р.), автограф-сесії від Саші Назаренко (2014р.), Ольги Зварко (2014р.),та презентації книг Анатолія Ліщенюка (2015-2016р.р.), Андрія Фаріона (2015р.), Миколи Купрія (2013р.). Книги з автографами цих та багатьох інших авторів є гордістю дитячої бібліотеки.
За період  з 1995 по 2017 рік продовжує плідно працювати ляльковий клуб "Барвінок". В його арсеналі з’являються  нові вистави: "Женьчик-Бренчик – два  вершки" за п’єсою  Г. Усача, "Мишкові пригоди" Ю. Чиповецького, "Золотий ключик, або знай свої права" за книгою А. Усачова, вистави "Веселий маскарад", "Хоробрий заєць", "Івасик  та Змія", та п’єси, написані керівником клубу Оленою Харченко "Пригоди писанки", "Ліс чекає Миколая", "Як курчатко маму шукало" та інші. Виступи лялькового театру вдало доповнюють різноманітні заходи для дошкільного та молодшого шкільного віку. Завдяки тісній співпраці з школами міста, ляльковий клуб здійснює виїзди по школах та ДНЗ.  Акторський склад лялькового клубу "Барвінок" постійно оновлюється, адже його учасники – учні молодшого шкільного віку. Змінюється також і репертуар. Незмінним, протягом більше 20-ти років є керівник та натхненник клубу – Олена Харченко, людина талановита, наполеглива та творча. В 2016 р. колектив занесено на районну дошку пошани.
В 2013 р.  РДБ приймає участь в ІV раунді конкурсу оголошеного програмою Бібліоміст. Завдяки перемозі користувачі отримують доступ до мережі Інтернет. В бібліотеці створюється Інтернет-центр для дітей з 3-ма комп’ютерами. Учні дошкільного та молодшого шкільного віку використовують Інтернет переважно з пізнавально-розважальною метою: переглядають мультфільми, грають ігри. Відвідувачі середнього та старшого шкільного віку використовують Інтернет при підготовці до уроків, написанні рефератів. Всі відвідувачі користуються соціальними мережами. Активними відвідувачами бібліо-інтернету є також вчителі та батьки, які цікавляться новинками педагогіки та психології, розробками уроків,  а також широко використовують віртуальні майстер – класи  різноманітної тематики.
З появою комп’ютерної техніки пожвавилась видавнича робота в РДБ. Бібліотекарі  готують та видають різноманітні пам’ятки, закладки в книги, інформаційні списки, буклети присвячені видатним па пам’ятним датам, книжковим новинками та цікавинкам, видатним землякам, талановитим дітям. Такі видання часто стають у пригоді не лише юним відвідувачам бібліотеки  але й батькам та вчителям.  Працівники бібліотеки намагаються найповніше використовувати  можливості Інтернету в своїй роботі. Протягом року постійно проводились віртуальні мандрівки та екскурсії  "Подорожуємо столицями  Європи", різноманітними музеями та виставками. Також проводились майстер – класи по виготовленню ляльок-мотанок, витинанок, дідухів, ялинкових прикрас, писанок, тощо
В зв’язку  з трагічними подіями  в нашій державі у 2014 році активізувалась робота з військово-патріотичного виховання дітей. Користувачі РДБ взяли участь в акції "Малюнок для воїна". Малюнки та листи, написані безпосередньо в бібліотеці передані волонтерам захисникам  Вітчизни. Районна бібліотека для дітей стала ініціатором виготовлення маскувальної сітки в стінах бібліотеки, про що було надруковано статтю в газеті Вінниччина за 3 грудня 2014року. Проявили активність школярі середнього та старшого шкільного віку у виготовленні маскувальної сітки. Діти приходили класами до бібліотеки у свій вільний час та долучалися до різання стрічок та закріплення їх на сітці. У міжнародний день волонтера під час уроку мужності "Стрічка до стрічки – крок до Перемоги", маскувальну сітку було передано волонтерам  для доставки воїнам в зону проведення АТО. Велике значення в патріотичному вихованні школярів має "Куточок пам’яті героїв", на якому представлено фото-портрети та відомості про земляків учасників АТО які загинули відстоюючи честь та неподільність нашої держави.
На виконання Указу Президента України від 24.03.2015 №169/2015 "Про заходи з відзначення у 2015році 70-ї річниці Перемоги над фашизмом в Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни" Національною бібліотекою України для дітей спільно з Українською асоціацією працівників бібліотек для дітей під патронатом Міністерства культури України та за підтримки Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО, Української спілки ветеранів Афганістану, національного видавництва дитячої літератури" Веселка" з метою формування у підростаючого покоління високої патріотичної свідомості, виховання шанобливого ставлення до пам’яті про Перемогу і ветеранів, збереження та усвідомлення знань про історію свого роду, своїх предків було проведено сімейний конкурс "Книга пам’яті мого роду". В  ньому взяли участь юні користувачі усіх бібліотек – філій ЦБС. Діти різних вікових категорій провели значну дослідницько – пошукову роботу. Разом зі своїми рідними підготували та видали книги памяті своїх родин. Книги представлялися найрізноманітніші: в формі альбомів, буклетів, спогадів. В оформленні цих видань яскраво проявилась дитяча творчість: використано фотографії, фронтові листи, похоронки, дитячі малюнки та аплікації. Всі юні автори книг отримали подяки та подарунки від ветеранської організації та РДБ.
Під час літніх канікул  РДБ у рамках акції  "Бібліотека виходить в місто" започаткувала "бібліотечну пісочницю". Кожного вівторка працівники бібліотеки відвідували дитячий майданчик в центрі міста.
До кожного такого виходу підбиралася література певної тематики та розроблялася програма. Діти , які відпочивали на площадці, з задоволенням переглядали запропоновані книги та охоче приймали участь  в літературних іграх, вікторинах , конкурсах.  Так, під час однієї зустрічі бібліотекарі презентували серію книг Олександра Зімби "Пригоди Бровка та Мурчика". А допомогли їм у цьому лялькові персонажі песик та котик. Діти залюбки показували свої акторські здібності, інсценізували неймовірні пригоди друзів наших менших. Зустрічі в "Бібліопісочниці" присвячувались загадкам. Діти розгадували загадки, самі загадували своїм друзям, складали загадки з окремих слів, шукали «загублені загадки в книгах». Цікаво пройшов турнір кмітливчиків, вході якого діти з задоволенням виконували найрізноманітніші завдання: складали розповіді про домашніх улюбленців, рекламували дитячі журнали, інсценізували казки, створювали з друзями хор жабеняток,  згадували пісні відомих казкових персонажів та ін..
Інші зустрічі  в "Бібліопісочниці" присвячувались творчості відомих казкарів Шарля Перо та Г. Андерсена. Діти слухали розповіді бібліотекарів про життя та творчість  цих авторів, а також брали участь у вікторинах по їх казках. "Бібліопісочниця" встигла полюбитися дітям, з кожним таким виходом їх з’являлося  все більше і більше. Крім знайомства з представленими книгами, бібліотекарі пригощали діток різними солодощами.
Протягом 1995-2016 рр. традиційно щорічно проводилися семінари бібліотечних працівників по роботі з дітьми, на які запрошувались шкільні бібліотекарі. До участі в роботі семінару залучалися найрізноманітніші спеціалісти: працівники відділу освіти, вчителі-предметними, психологи, працівники правоохоронних органів, краєзнавці, місцеві письменники, художники та інші спеціалісти, котрі займаються  вихованням дітей. Теми для семінарів підбиралися найактуальніші, часто за бажанням сільських бібліотекарів.  Так, в 1995 році відбувся семінар на тему "Бібліотека. Школа. Сім’я", а в 2002 році, "Діяльність бібліотек на допомогу естетичному вихованню читачів дитячого та юнацького віку", а в  2011р. «"Робота бібліотек на допомогу морально-етичному вихованню дітей та юнацтва".
Працівники РДБ постійно здійснюють виїзди до сільських бібліотек - філій ЦБС з метою надання методичної та практичної допомоги по роботі з дітьми.
В 2016 році на базі районної бібліотеки для дітей відбулося виїзне заняття курсів підвищення кваліфікації Вінницького обласного науково – методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму, під час якого працівники РДБ ділилися досвідом національно – патріотичного виховання підростаючого покоління.
Щорічно в РДБ обслуговується понад 1500 користувачів, книговидача – понад 30 тисяч видань. Станом на 01.01.2017 року до послуг користувачів книжковий фонд 19898 примірників, 28 назв періодичних видань для дітей, ДБА який значно доповнюється мережею інтернет.
З 2003 по 2017 рік  в РДБ працюють три працівники: завідуюча та два бібліотекарі, які  розподіляються по обслуговуванню дошкільників та учнів молодшого шкільного віку,  та учнів середнього, старшого шкільного віку та керівників дитячого читання. В 2013 році колектив занесений  на районну дошку пошани.
Практично на все життя пов’язала свою долю з РДБ Бондар Надія Петрівна. Працювала вона тут з 1974  по 2016 рік. Гарний фахівець, тонкий психолог та знавець дитячих душ, користувалася повагою та авторитетом серед юних користувачів, адже вміла "підібрати ключик" до кожного та задовольнити найвибагливіші запити та літературні смаки, відкривши двері в чудову країну книги не одному поколінню юних Іллінчан. В 2016 році Бондар Н.П вийшла на заслужений відпочинок. Творчий кадровий потенціал РДБ поповнився молодим фахівцем з базовою вищою освітою – Швець Валентиною Анатоліївною.
      Протягом року обслуговуємо близько 1,5 тисячі читачів, які опрацьовують понад 30 тисяч видань. 

      З 1988р.  бібліотеку очолює Токайчук Тетяна Григорівна.
                                                                                         
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар