ІЛЛІНЕЧЧИНА БІБЛІОТЕЧНА



     В листопаді 1923 року в смт. Іллінці відкрився селищний будинок /сільбуд/, при якому було організовано читальню, яка і стала початком заснування бібліотеки.
Перша повоєнна бібліотека. Камінська М.І., Шняга Г.В., Комарова Л.Я. - бібліотекарі. Світлини 19 грудня 1957 року

     Перші повоєнні роки в центрі Іллінців по вулиці Леніна /між теперішньою аптекою і ощадбанком/ стояв невеличкий одноповерховий будинок з двома ганочками. Тут знаходилась районна бібліотека для дорослих, яка займала 3 кімнати: абонемент, читальний зал на 15 місць та книгосховище.

     Засновником та незмінним керівником її аж до виходу на пенсію була Марія Іванівна Камінська.
Камінська М.І. та Комарова Л.Я. на робочих місцях

      Бібліотека поповнювала свій книжковий фонд через обласний бібліотечний колектор, щомісячно одержувала до ста книг, крім того двічі на рік проводилося докомплектування через місцевий книжковий магазин. Бібліотека отримувала значну кількість періодичних видань.

    Працювала бібліотека з 11 до 20 годин, крім понеділка. Згодом бібліотека перейшла в більше приміщення, яке знаходиться між теперішньою музичною школою і аптекою, тут було вже 2 книгосховища абонемент та читальний зал на 50 місць.
Марія Іванівна Камінська серед читачів бібліотеки

     В штат введено посаду методиста який надавав методичну та практичну допомогу сільським бібліотекам, які на той час уже починали функціонувати. Районна бібліотека вела широку громадську роботу, здійснювала наочну пропаганду книги, проводила масові заходи.

    В 1962 році бібліотеці надано нове двохповерхове приміщення, яке знаходилося за редакцією районної газети «Трудова слава». Завідуючим бібліотеки призначено Г.С.Чирву.

     На першому поверсі розміщено абонемент та книгосховище, а на другому - читальний зал та методичний кабінет.

    В бібліотеці вперше запроваджується відкритий доступ до книжкового фонду , що дає змогу читачам краще познайомитися з наявними книгами та вибране потрібне.
Людмила Яківна Комарова обслуговує читачів. Абонемент 1960 рік.

    В 1965 році з відновленням Іллінецького району, бібліотека стає центром методичної роботи , на її базі проводяться кущові та обласні семінари, її визнано центром практики для учнів Тульчинського культурно-освітнього училища. Очолювала бібліотеку в той час Валентина Дмитрівна Бондар (1941 року народження), яка займала посаду до 1980 року .

1972 рік. Зустріч бібліотекарів району з письменниками
     В 1979 році бібліотека перейшла на нову форму роботи. Організовано єдину централізовану бібліотечну систему. Всі сільські бібліотеки, а їх було 43 стають підрозділом центральної бібліотеки-бібліотеками-філіалами. Створено нові відділи: організації та комплектування, кногозберігання, методично-бібліографічний. В штат вводяться нові посади: директора, заступників, бібліографа, редактора, художника. Значно збільшується обсяг надходжень книг та періодичних видань щомісячно надходить більше 3-х примірників книг, передплачується понад 200 назв газет та журналів. Бібліотеки проводять значну масову роботу серед жителів району, запроваджено книгообмін між бібліотеками-філіалами, стають центрами партійних органів по ідеологічному вихованню.

      З березня місяця 1985 року на посаду директора Іллінецької централізованої бібліотечної системи призначено Корніцьку (Шевчук) Ольгу Григорівну. Працює на цій посаді і дотепер. Без відриву від виробництва закінчила бібліотечний факультет Київського державного інституту культури. висококваліфікований спеціаліст, справжній фахівець своєї справи, Ольга Григорівна дала путівку в життя не одному поколінню бібліотекарів.

      В 1992 році бібліотека переїжджає в нове типове, спеціально збудоване приміщення, площею в 1,5 тисячі квадратних метри, що знаходиться в районі спорткомплексу по вул. Червона площа. 23 . Тут же(на другому поверсі) знаходиться і районна бібліотека для дітей.
      30 вересня 2008 року в головній бібліотеці району відкрито інформаційний Інтернет-центр та введено штатну одиницю – бібліотекар Інтернет-центру.
     Створення Інтернет-центру в бібліотеці підняло на якісно-новий рівень інформаційне обслуговування користувачів, що сприяло утвердженню позитивного іміджу  бібліотеки.
      01 лютого 2009 року Інтернет-центром розпочато видання інформаційного щомісячника Іллінецької ЦБС «Пульс Бібліотек» в якому висвітлювалися проблеми бібліотечної галузі України, області та району. Публікувалися різноманітні методичні поради, новини літератури, досвід роботи інших бібліотек. На сторінках щомісячника знайшло відображення творчість не лише бібліотекарів а й користувачів бібліотек району.
Колектив Іллінецької централізованої бібліотечної системи. Свято Всеукраїнського дня бібліотек. 30 вересня,2010рік
       В листопаді 2010 року  працівник Інтернет-центру прийняла участь в розробці програми «Бібліотіст» конкурсу з «Організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету». Завдяки здобутій перемозі у всеукраїнському проекті «Організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» започаткованим Радою міжнародних  наукових досліджень та обмінів (IREX)  в рамках програми «Бібліоміст» центральна бібліотека отримала 7 комп’ютерів, принтер, сканер, веб-камери та навушники.
         З 02 січня 2015 року відповідно до наказу відділу культури і туризму Іллінецької райдержадміністрації Вінницької  області  та враховуючи рішення 33 сесії районної ради 6 скликання від 23 грудня 2014 року №642 «Про надання погодження на призначення директором Іллінецької централізованої бібліотечної системи Покрищук Н.Л.» директором Іллінецької централізованої бібліотечної системи Іллінецької районної ради призначено Покрищук Наталю Леонідівну (1973 року народження).
        В 2015 р. колектив Іллінецької  центральної бібліотеки Іллінецької районної ради  занесено на районну дошку пошани.
Колектив Іллінецької централізованої бібліотечної системи.
Всеукраїнський день бібліотек. Вересень, 2015рік.
Науково-краєзнавча конференція з приводу презентації та обговорення книги відомої на Україні трилогії-реквієму «Їх не злякав «Вервольф». Книгу презентували авторка, донька очільника Другої Української партизанської бригади М.Корнійчука, краєзнавець-дослідник, публіцист, член спілки журналістів України, лауреат обласної журналістської премії ім. К.Гришина, Майя Максимівна Пірогова (Корнійчук) та співавтор книги-трилогії, журналіст, громадський активіст Юрій Павлович Нагорний. Лютий 2016р.
Презентація та майстер-клас від Герасимець Т.І. Березень 2016р.  Умілі руки Тетяни Іванівни перетворювали звичайне листя кукурудзи у ляльку-мотанку, а соломинки пшениці у троянди з листочками.

Презентація  творчих робіт художниці Тамари Колесник "Безпосередність" в Іллінецькій центральній бібліотеці. Жовтень 2016р.


Зустріч та презентація книги "Підла війна" Павла Амітова, письменника, громадського діяча, шестидесятника, біженця із Донбасу  Захід відбувся в приміщенні  читальної зали Іллінецької центральної бібліотеки, 2 лютого 2017р.

В кінці 2017 року розпочалася нова ера в історії бібліотек Іллінеччини. Відповідно рішення 21 сесії Іллінецької міської ради 8 скликання від 12 жовтня 2017 року  № 393 «Про прийняття  у комунальну власність Іллінецької міської об’єднаної  територіальної громади», №394 «Про створення Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади».
Засідання клубу "Затишок", що діє при Іллінецькій міській мультимедійній бібліотеці 2018р. Творча зустріч з Тамарою Мефодіївною Хрущ - заслуженою журналісткою України, авторкою та ведучою циклу телепрограм "Дзвони Чорнобиля", авторки збірок "Магія любові", "На перехресті зупинилась осінь" та "Моєї долі світлі обереги".

22 травня 2023 року  Іллінецький міський голова Володимир Ящук провів щотижневу оперативну нараду за участі заступників міського голови, керуючої справами виконавчого комітету, старост старостинських округів, начальників управлінь та відділів міської ради, керівників комунальних підприємств та установ, головних лікарів закладів охорони здоров’я.

На нараді були розглянуті нагальні питання життєдіяльності нашої громади. Володимир Миколайович проаналізував стан наповнення бюджету громади та визначив  завдання на цей тиждень.

З інформацією «Сучасна бібліотека – простір для розвитку громади: виклики, можливості та гарні практики»  виступила директор Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Наталя Покрищук.

Наталія Леонідівна розповіла, що у складі Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки нараховується 15 бібліотек: Іллінецька міська мультимедійна бібліотека (головна), Іллінецька міська бібліотека для дітей, Бабинська, Василівська, Даньківська, Жаданівська, Жорнищенська, Іллінецька, Красненьківська, Павлівська, Паріївська, Сорокська, Хрівнівська, Тягунська та Якубівська сільські бібліотеки-філії. Усі вони занесені в базову  мережу Міністерства культури та інформаційної політики України. Оновлені сучасні сільські бібліотеки стали комфортним середовищем  для вільного і зручного перебування  для  всіх вікових категорій жителів громади. Місцем зустрічей, куди вільно можна прийти, поспілкуватися, погратися, скористатися  обладнанням, сервісами, ресурсами бібліотеки.

У бібліотеках Іллінецької територіальної громади працює 23 працівники, з них  20 бібліотечних фахівців,  мають  вищу освіту – 3 працівники, з них бібліотечну освіту - 2 працівники, 17 базову вищу, в тому числі базову бібліотечну – 14. 2 працівники здобувають освіту заочної форми навчання в Тульчинському фаховому коледжі культури.

Для доступності бібліотечних закладів для осіб з інвалідністю, 5  бібліотек обладнано пандусами, з них 4 у сільській місцевості: Бабин, Павлівка, Паріївка, Красненьке. В зимовий період опалюються 11 бібліотек. Бібліотеки у Бабині, Даньківці, Іллінецькому, Жорнищах – не опалюються.

Обсяг бібліотечного фонду становить  – 70 969 примірників; з них – 62 050 книг, 8 914 примірників періодичних видань.

Відповідно до Рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України.

Працівниками  бібліотек здійснено актуалізацію фондів : вилучено та списано 19 819 примірників  російськомовної  літератури.

Публічні бібліотеки Іллінецької міської територіальної громади протягом 2022 року надали послуги  6 070 користувачам: серед яких діти, юнацтво, молодь, люди похилого віку, в тому числі 140 користувачів ВПО.

Кількість книговидач становить - 83 180 примірників.Кількість відвідувань – 45 145.

Одним із основних напрямків роботи Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки є реалізація програми EGAP, в рамках якої 24 листопада 2021 року створено Центр активності громадян. До 24 лютого 2022 року це був простір, де влаштовували зустрічі активних містян, організовували заходи для школярів, студентів та проводили тренінги, наради, семінари для працівників культури та освіти. Сьогодні це місце підтримки, живого спілкування, навчання.

Як зауважила Наталя Леонідівна, призначення бібліотеки в суспільстві – бути місцем для навчання впродовж життя для кожного, хто має в цьому потребу. Саме в бібліотеці можна реалізувати своє конституційне право доступу до інформації, отримати нові знання та навички.

5 бібліотек нашої громади долучилася до національної компанії з цифрової грамотності «Будь на часі!» і  є Хабами цифрової освіти – місцем  куди може завітати кожен громадянин та отримати безоплатний  доступ  до навчання (переглянувши освітні серіали) на національній онлайн-платформі - Дія. Цифрова освіта.

Прометеус – найбільша платформа онлайн-курсів в Україні різних напрямків і рівнів. Курси є безкоштовні та платні. Курси психологічної реінтеграції ВПО, курси для ветеранів сучасної війни, Перша домедична допомога  в умовах війни, базова психологічна допомога в умовах війни та курси екологічного спрямування (шкода довкіллю від російського агресора).

Освітня онлайн-платформа - ЗРОЗУМІЛО!Створена Фондом Східна Європа на вимогу часу. Онлайн курси  з цивільного захисту.

Бібліотекар допоможе зареєструвати користувача, зорієнтує з роботою на платформі, та роздрукує відповідно сформований базою даних Сертифікат, відповідно до реєстрації, після завершення навчання.

У переліку сучасних ролей бібліотеки дуже вагоме місце займає організація і проведення подій, творчих   вечорів, тренінгів, навчальних заходів. В цьому  допомагає єдність та співпраця з управлінням освіти та культури міської ради. За 2022-й було проведено 394  заходи: презентації, круглі столи, акції, майстер-класи, книжково-ілюстративні виставки,  бесіди, конкурси, ігри, турніри, у яких взяло участь 5 772 особи різного віку.

Протягом літа  2022 року Бібліотеки підтримали  Національний кіномистецький тур «Кіно заради Перемоги», що реалізувався за ініціативи Офісу Президента, Держкіно, Асоціації «Дивись українське!», де тричі на тиждень мешканцям та вимушено переміщеним особам Іллінецької міської територіальної громади   показували українські сучасні кінострічки як для дітей так і для дорослих.

Кінофільми переглядали і жителі сіл: Василівки, Паріївки,Павлівки,  Хрінівки, Якубівки.

Завдання бібліотекаря спрямувати користувача в потрібне русло, надати необхідні інструменти для втілення будь яких ідей. Для прикладу: при Іллінецькій міській бібліотеці для дітей вже більше 40 років діє лялькових клуб «БАРВІНОК», активними учасниками клубу є діти 1-4 класів, які навчаються керувати ляльками, постановка голосу, творчий підхід до ролей.

Понад 10 років реалізується проєкт «Бібліопісочниця». В Павлівській СБФ діє клуб за інтересом «Умілі рученята», під час засідань клубу діти власноруч виготовляють різні поробки та передають ЗСУ.

Одним із пріоритетів в роботі бібліотек громади є живе спілкування з очевидцями сучасних подій. Формат:  Зустрічі з захисниками, тематична година в бібліотеці, уроки мужності.

Початок повномасштабного вторгнення росії на Україну дещо змінила роботу бібліотек .  З 28 лютого активно розпочався і продовжується надважливий напрямок роботи всіх бібліотек міської територіальної громади – ВОЛОНТЕРСТВО.

Станом на 22.05.2023  –  93 маскувальні сітки виготовлені та передані ЗСУ. Організовувався збір кави, чаю, печива для захисників, виготовлялись обереги для воїнів.

Колектив міської книгозбірні  ініціює  та активно підтримує волонтерські  ініціативи. Серед них – клуб любителів української мови «Українська – мова вільних людей». Жвавий інтерес серед жителів громади та відвідувачів бібліотеки викликали мовознавчі курси з вдосконалення знань рідної мови. Двічі на тиждень протягом літніх канікул минулого року  відбувалися мовознавчі уроки  до яких долучалися різні групи користувачів: діти, юнацтво, ВПО, бібліотекарі, люди поважного віку.

Великою популярністю протягом 2022 року серед жителів міста, внутрішньопереміщених осіб користувалися майстер-класи, а тому їх було проведено чимало. Найбільш пам’ятними стали: майстер-клас «Христос Воскрес – Воскресне Україна» (писанкарство), виготовлення патріотичних оберегів «Підтримай Героя - подаруй вишиваний оберіг» (вишивка), виготовлення патріотичного брелка «Подаруй «СЕРЦЕ» воїну!» (робота з фетру), розпис глазур’ю імбирного пряника.

Свою роботу працівники бібліотеки висвітлюють на блозі бібліотеки БІБЛІОТЕК@ІЛЛІНЦІ, на загальнодоступних сторінках в соціальній мережі Фейсбук.

«Перетворення наших бібліотек у відкриті публічні простори, які стали центрами розвитку в населених пунктах нашої громади, свідчить про пошук нових бачень  та відхід від традиційного консерватизму у бібліотечній системі. Ми модернізували свої послуги на вимогу дня в зв’язку з викликами сьогодення: працювали і працюємо як інформаційні хаби, волонтерські осередки та забезпечуємо популяризацію читання, відзначаючи основні знаменні та пам’ятні дати видатних людей Іллінеччини та України», - завершила свій виступ Наталія Покрищук.

Міський голова подякував Наталії Леонідівні та колективу Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки за активну громадянську позицію та творчу роботу.

"СТОЛІТТЯ МУДРОСТІ ТА ЗНАНЬ"

Виставка-інсталяція під такою назвою зустрічає користувачів Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Іллінецької міської ради у фойє книгозбірні. Присвячена вона 100-річчю з дня заснування бібліотеки. Достеменно не відомо була то погожа, чи похмура осіння днина, але 100% відомо, що відкриття публічної бібліотеки в Іллінцях стало неординарною та радісною подією, адже в листопаді 1923 році бібліотека відчинила двері для всіх бажаючих, дала змогу познайомитися з дивовижним винаходом людства, ім'я якого - книга, надала доступ до світу інформації та знань.

Матеріали, представлені на виставці, цікаві як для людей елегантного віку, зокрема ветеранів бібліотечної та освітянської ниви, так і для молодих людей, котрі цікавляться історією рідного краю. Привертає вона увагу і дітвори. Немов магнітом притягує юних користувачів, особливо хлопчиків, вельми незвичайний експонат - друкарська машинка, який вони розглядають із захопленням та здивуванням пробуючи доторкнутися пальцями до кнопки-літери. Не менше здивування викликає і рахівниця, а також чорнильниця-невиливайка, неодміні атрибути колишньої бібліотеки.

Представлені документи та матеріали і про розвиток та роботу міської дитячої бібліотеки, адже в липні цього року виповнилось 75 років з часу її заснування.

100 років для бібліотеки - це лише маленька мить. Тож нехай таких миттєвостей у житті нашої книгозбірні буде ще дуже, дуже багато ...

 

Немає коментарів:

Дописати коментар