Історичні події та ювілейні дати відомих особистостей
190 років від дня народження Петра Івановича Ніщинського (9.(21).9.1832 –
4(16).3.1896 с. Неменка Іллінецького
району).
Композитор, педагог, поет, перекладач. Одержав освіту в Київській духовній
семінарії, а потім продовжував в Греції, де в 1856 р. закінчив філологічний і
богословський факультети Афінського університету, захистив дисертацію на ступінь магістра наук.
Повернувшись на батьківщину, П.І.Ніщинський віддається педагогічній роботі,
вчителює в Петербурзі, Одесі, Ананьєві на Одещині.
Вклад П.І. Ніщинського назавжди
ввійшло в скарбницю української культури. Автор історичних пісень, романсів,
перших перекладів українською мовою – «Одіссеї» і частково «Іліади» Гомера,
«Антігони» Софокла та деякі твори інших давньогрецьких авторів, брав участь
у складанні російсько-українського
словника, написав підручник грецької мови.
Ніщинський був блискучим композитором. В 1875р. створив музичну композицію «Вечорниці» до п’єси Т.Г.Шевченка «Назар Стодоля». Вершиною цього музичного твору є пісня «Закувала та сива зозуля», сповнена палкого патріотизму, заклику до боротьби, віри в краще майбутнє народу. Він також написав музику до пісні «Козак Софрон», «Байда» та інших. Помер П.І.Ніщинський 16 березня 1896 року на Поділлі. Могила його знаходиться в с. Ворошилівці біля Тиврова.
95 років (10.06.1927 - 1989) від дня народження Олексія Самійловича ЛИПОВЕЦЬКОГО директора Іллінецького районного Будинку культури. Народився Олексій Липовецький в м.Іллінцях, у простій, не заможній єврейській родині. Батько працював працював на мотузні робітником а мати була домогосподаркою, доглядала сина і молодшу доньку Аню. З дитячих років вони увібрали у себе найкращі риси культур двох народів: українську толерантність і єврейську мудрість, мелодійність українських пісень і тужливість єврейських народних мелодій. У 1934 році пішов до Іллінецької школи, а коли він закінчив 7 класів – розпочалась війна. В січні 1945 року був призваний на військову службу у запасний полк внутрішніх військ, що базувався у Києві. Додому юнак повернувся у 1949. У травні цього ж року очолив Іллінецький районний Будинок культури. З часом Олексій Самойлович закінчив Тульчинський культосвітній технікум. А в трудовій книжці Липовецького був один-єдиний запис «Призначений на посаду директора Іллінецького РБК». Олексій Самойлович був не лише прекрасним адміністратором, а й яскравою творчою особистістю. Він зумів згуртувати в районному будинку колектив однодумців, що працював на спільну ідею. І працював злагоджено: у 50-80-ті роки далеко за межами області лунала слава про Іллінецький народний театр, хор «Вінок Поділля» хореографічний колектив, агітаційно-художню бригаду. Будинок культури знали за межами України, адже він двічі виходив переможцем Всесоюзного республіканського огляду культурних установ, заносився на обласну Дошку Пошани, нагороджувався перехідним Червоним прапором. Липовецткий О.С. був нагороджений орденом Трудового Червоного Правпора
80 років від дня народження Одарченка Григорія Павловича (25.10.1942, с.Леухи Іллінецького району). Журналіст, поет. 1960 року закінчив Леухівську середню школу, відтак – ФЗУ №4 при заводі «Россільмаш» в Ростові-на-Дону, де працював до 1962 року слюсарем. 1962-65 рр. працює на різних роботах у Леухівському колгоспі, а з 1965-67рр. на Херсонському текстильному комбінаті. З 1967-72 – студент Московського літературного інституту ім. М.Горького, а з 1972-73 – кореспондент Вінницького обласного комітету в справах телебачення і радіомовлення. З 1973 – редактор реклами Вінницької облспоживспілки. 1991 видав збірку віршів «Тополиний шелест» у Вінницькому видавничому відділі обласного управління по пресі.
80 років (18.04.1942), від дня народження Степана Олександровича ГАНЖІ, заслуженого майстра народної творчості України, майстра килимарства, члена НСМНМУ, лауреата Національної премії ім. Т.Г.Шевченка, лауреат премії ім. Данила Щербаківського, володар мистецької премії «Київ» у галузі народного декоративного мистецтва ім. Сергія Колоса.
У першому класі сидів
за партою з ровесницею Еммою Бабчук, тепер заслуженою журналісткою
України. По закінченні семирічки 1958 року Степан пішов до Вінницької школи ФЗО
№ 2— тепер це називається коледжем. Після армії закінчив хореографічне
училище і працював у знаному на весь
світ колективі — Українському народному хорі імені Григорія Верьовки.
Разом із ним подолянин об'їхав чи не весь світ. У 1984 році вийшов на
артистичну пенсію. З 1972 року почав
займатися малюванням. У 1987 році — перші спроби килимарства. Мистецькі твори «Килими» зберігаються в Дирекції виставок у м. Київ,
Музеї Гетьманства, Музеї М.С.Грушевського, у приватних колекціях України та
зарубіжжя.
80 років (10.05.1942) від дня народження Емми Антонівни БАБЧУК української журналістки, публіцистки. Народилась в с. Жорнище, Іллінецького району Вінницької області). Заслужений журналіст України (1994). Володарка журналістської премія «Ніка», міжнародної премія ім. Пилипа Орлика (обидві — 1998) і титулу "Всенародне визнання" (1997). З 1969 – редактор музичного мовлення, Держтелерадіокомітету України. Автор і ведуча радіопрограми "Незалежність" (1991-95), "Конституція. Держава. Стабільність" (з 1996; 1995-96 - "Соборність"), "Суботні зустрічі" (з 1992), «Фактор часу», «Нехай не гасне світ науки» (1999). Чл. СЖУ (з 1981).
70 років від дня народження Михайла Йосиповича Бурбело Народився 06.02.1952 у с.Жадани, Іллінецького району. Фахівець у галузі електропостачання, доктор технічних наук (2005), професор (2006), завідувач кафедри ЕСЕЕМ Вінницького національного технічного університету. 1980 р. закінчив Івано-Франківський інститут нафти і газу за спеціальністю «Електропостачання промислових підприємств, міст і сільського господарства». З 1993 р. працює у ВНТУ. М.Й. Бурбело має понад 180 наукових та навчально-методичних праць, з них 10 авторських свідоцтв і патентів на винаходи СРСР та України, 9 навчальних посібників, 4 монографії. Вчений створив науковий напрям «Інформаційні технології покращення якості електроенергії та ефективності електроспоживання». Під його керівництвом захищені 3 кандидатські дисертації і працюють над їх завершенням 4 аспіранти. Михайло Йосипович – член спеціалізованої Вченої ради по захисту дисертацій за спеціальностями: «Електротехнічні комплекси та системи» та «Електричні станції, мережі і системи». Він – член редколегії журналу «Наукові праці ВНТУ», нагороджений срібною медаллю ВДНГ СРСР.
60 років автору слів Гімну Іллінеччини СЕМЕНЮКУ Сергію Андрійовичу. Народився 21 липня 1962 року в с. Чечелівка Гайсинського району, Вінницької області. Випускник філологічного факультету (1983), аспірантури (1995) Вінницького державного педагогічного інституту ім. М. Островського. Сергій Андрійович починав трудову діяльність вчителем української мови і літератури та англійської мови в Леухівській школі, а потім очолював Китайгородську середню школу. З 1996 року став на чолі відділу освіти Іллінецької райдержадміністрації, нині – займає посаду керуючого справами виконавчого апарату Іллінецької районної ради. Спеціаліст вищої категорії. Переможець Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» (1992). Заслужений вчитель України. Будучи наділеним даром поетичного слова, він створює літературні доробки, стаття, що часто з’являються на сторінках районної газет и. Перу С.А.Семенюка належить ряд поезій, зокрема й Гімн Іллінецького району. У 2011 році зібрав і упорядкував матеріали для довідкового видання «Іллінеччина – окраса землі Подільської». Крім того, Сергія Андрійовича вважають одним з найкращих знавців рідної мови. Він є автором двадцяти наукових праць з питань викладання української словесності, зокрема: «Вивчення біографії м. Коцюбинського в 9 класі»; «Новела Є. Гуцала "В гості до білого світу" на уроках з позакладеного читання в 6 класі»; «Повісті Є. Гуцала "Княжа гора" на уроках української літератури в середній школі». Коло педагогічних інтересів — розвиток усного та писемного зв'язного мовлення у школярів. Значну увагу приділяє проблемі використання народної творчості та етнопедагогіки на уроках української мови та літератури.
125 років (1897р.)- споруджений Свято - Воскресенський собор в м.Іллінці. Пам’ятка архітектури, благодійний подарунок місту від Олени Петрівни Демидової, княгині Сан-Донато.
120 років (1902р.) – споруджено Троїцьку церкву в Іллінецькому передмісті Морозівка
140 років (1882 р.) – споруджено будинок земської лікарні (нині ЛОР відділення центральної райлікарні)
90 років (1932р.) – Іллінці стають райцентром Вінницької області, відповідно до нового адміністративного поділу.
60 років (15. 12.1962р.) – школі с. Тягун
55 років (1967р.) – відкрито стадіон на 3 тисячі місць.
Знаменні і пам'ятні дати 2020р.
- Іллінці.//Історія міст і сіл УРРС.-К.;гол.ред.УРЕ,1972.-С.240
- Бабенко,І.
Післяжовтневий період на Іллінеччині.// Сторінки історії Іллінеччини в
працях істориків, археологів, краєзнавців; упорядник І.Бабенко.-
Іллінці,1995.- С.44
- Травнева
Світлана.//З над Божої ріки. -Вінниця,1998.-С.349
- Її поза
простір.//Сповідь любові.-С.Травнева.-Вінниця.-2003.-96с.
- Дочекатися щастя
любити.// Із невідомості спішу. -С. Травнева. -Вінниця, 1995.-С.5.
- Ребенчук, В. Не
тільки з рушників всміхаються хай квіти./ В.Ребенчук, Пелюстковий сніг.
С.Травнева.-Вінниця, 200.-С.5.
- Бойко Іван
Никифорович.//У боях за Вінниччину; упорядник С.Гольчак – Вінниця,
1994.-С.35
- Слава
Героїв.//Визволення Вінниччини від нациських загарбників; упорядник,
С.Гальчак,-Вінниця,2004.-С.161-167
- На рідній
землі.//Сяйво золотих зірок. - О.Воронюк, Л.Сахневич.- Одеса, 1970.-С 3-8
- Стали на
захист.//Сторінки історії Іллінеччини в працях істориків, археологів,
краєзнавців; упорядник І.Бабенко. - Іллінці,1995.- С.45-52
- Миколайчик,Л.
Диво дивнеє ./Л.Миколайчук.//Сільські вісті.-2005.-2 серпня
- Ожила глина в
руках майстра.:розповідь про народного Гончара - скульптора О.Д. Ганжу.//
Трудова слава.-1001,16 квітня
- Олександр
Ганжа.:Альбом.-К.:Мистецтво, 1982.-30с.
Знаменні та пам’ятні дати Іллінеччини 2019 р.
20 лютого 2019р.
125 років від дня народження Івашкевича Ярослава (20.02.1894 – 2.03.1980) українсько - польського письменника уродженця с.Кальник
- Вервес,Г. Ярослав Івашкевич.-К.,1978
- Лознякова,Н.Україна в долі героїв
Я.Івашкевича.//Радянське літературознавство – 1986- №2
- Листування М.Бажана та
Я.Івашкевича.//Вітчизна – 1985 - №10
- Новели – К., 1979; Слава і хвала, т.1-2-К., 1985 - №10; Лознякова Н. Україна в долі героїв Я. Івашкевича.// Радянське літературознавство – 1986 - №2
- Бабенко, І.Д. Народні таланти
присобського краю/ І.Д. Бабенко.- Іллінеччина в глибині століть і в наш
час .- Іллінці , 2001.-С.103-105.
- Долгова О. Наш знаменитий земляк/
Ольга Долгова// Трудова слава .- 2008.- 20 лютого.
- Дмитренко Р. Маестро: наш видатний
земляк В.І.Іжевський/ Р.Дмитренко// Трудова слава.-1999.-15 квітня.
- Кобець В. Дарують людям пісню: розповіді про народний хор та інтерв’ю з його керівником В.І.Іжевським/ Василь Кобець// Трудова слава .- 1971.-12 серпня
- Ніжинська.Н М. «Душа і серце ожива, і
все на світі оживає. То Іллінецький хор співа, земля Ніщинського співає!»/Ніна
Ніжинська// Трудова слава.- 2009.- 28 квітня.
- О. Пільчен.: Вибрані твори.- Одеса:Друк, 2001.-57с.
- О. Пільчен.:Вокалізи.- Одеса:Друк, 2002.-27с.
- О. Пільчен.: Вокально-хорові твори.-
Одеса:Друк, 2001.-77с.
- О. Пільчен.: Камерні твори.- Одеса: Друк,
2001.-36с.
- А. Пильчен.: На еврейской улице.- Винница:
Мишпаха, 2006.-61с.
- О. Пільчен.: Нема землі такої, як у нас.-
Одеса: Астропринт, 2004.- 79с.
- О. Пільчен.: Подаруй дитині сміх.- Іллінці,
2004.-55с.
- О. Пільчен.:
П’єси
для фортепіано.- Одеса:Друк, 2002.- 19с.
- О. Пільчен.: Хліб на рушнику.- Одеса: Астропринт, 2006.- 71с.
- Звістка здалека. //Трудова слава.- 2012, 13 березня
23 серпня 2019р.
- Євген Таранюк.: Очі вічності.- Вінниця, 1995.-
30с.
- Євген Таранюк.: Диктатура совісті.- Вінниці, 1996 .- 35с.
- Євген Таранюк.: Хронопіль.- Вінниця, 1996.-
80с.
Знаменні
і пам’ятні дати 2018 року
· 65 років від дня народження Коваля Івана Володимировича, прозаїка з с.Яструбинці. Народився 18.01.1953, с. Яструбинці Іллінецького району. Після школи працював у колгоспі трактористом, служив у війську. Закінчив Львівський технікум механічної обробки деревини і працював у Стрижавці в колонії на Вінниччині. Саме тоді там відбував строк режисер С. Параджанов. Виносив на волю листи Параджанова до друзів, відтак заприязнився з І. Миколайчуком, українським актором кіно, виконавцем головної ролі у фільмі С. Параджанова «Тіні забутих предків». Потім К. Працював столяром, майстром, заступником головного конструктора об’єднання «Львівдерев». Заочно закінчив філологічний факультет Львівського університету. Учителював. 1990 року обраний головою сільради в с. Задвір’я, очолив там осередок Народного руху, перший у Львівській області. Загинув в автомобільній катастроф28.05.1990 року. Посмертно прийнятий до СПУ. Автор збірки повістей та оповідань «Цвіт пахне небом» (1988), багатьох публікацій у періодиці. Залишилася в рукопису повість «Сабарівка».
· 75 років від дня народження КОБЦЯ Василя Дмитровича українського письменника і громадського діяча. Член Національної спілки письменників України (1975), голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини від 1996 р. Народився 04. 11. 1943, с. Слободище Іллінецького райну. Закінчив у 1960 р. Леухівську середню школу. Працював завідуючим клубом в Старому Дашеві та Леухах. У 1962 р. став студентом факультету Вінницького педагогічного інституту, але після двох місяців навчання був призваний на службу у танкові війська. У 1972 р. заочно закінчив Львівський національний університет імені Івана Франка. За фахом — журналіст. Ще, будучи студентом, працював у Самборі на Львівщині в газеті «Червоний прапор», а з 1972 р. — в газеті «Трудова слава» в Іллінцях та в обласній газеті «Вінницька правда». З 1975 р. — на творчій роботі. Був командиром молодіжного літературно-пошукового десанту, який пройшов шляхами Миколи Трублаїні до Мурманська. Працював у студентському загоні в Заполяр' ї, у геологічній експедиції на Ямалі, на спорудженні Байкало-Амурської магістралі в Сибіру. У 1993—1994 рр. працював в Греції, де вивчав історію античного світу, сучасне життя країни. Учасник Міжнародної зустрічі (1994) письменників держав Балтійського, Чорного та Егейського морів, делегат двох Всесвітніх форумів українців. Один із фундаторів Конгресу української інтелігенції Вінниччини та його голова з 1996 р. У 2002—2005 рр. очолював Вінницьку письменницьку організацію. Голова обласного літературно-мистецького об'єднання імені Василя Стуса, головний редактор журналу «Собор». Засновник літературної й громадсько-політичної премії «Патріот України» імені Василя Стуса. Активно працює в Українському козацтві, сповідник і меценат Української православної церкви Київського патріархату. Один з ініціаторів створення на Поділлі пам'ятників І.Огієнку в Брусилові, В.Стусу у Вінниці, М. Стельмаху у Дяківцях, Є. Гуцалу на Оратівщині, кургану-стели на честь В.Перепелюка у Вороновиці.
· 60 років від дня народження Таранюк Наталі Федорівни (24. 05.1958р.) заслуженого журналіста України з 2006. Таранюк Н. Ф. Розпочала свою трудову діяльність в 1975 році на посаді коректора Немирівської райгазети «Колгоспні вісті», працювала в Іллінецькому райкомі комсомолу, райкому партії. З 1982 року очолювала Іллінецьке районне радіомовлення, а з 1993 року по даний час працює редактором Іллінецької районної газети «Трудова слава». За тривалий час роботи зарекомендувала себе висококваліфікованим, досвідченим фахівцем, внесла вагому частку в розбудову інформаційного простору району. З-під її пера вийшло багато цікавих, гострих, принципових і актуальних публікацій про Іллінеччину. Пише гарні ліричні вірші, деякі її поезії стали піснями. Це не лише творча особистість, але і здібний організатор. Завдяки її творчій обдарованості, працьовитості газета часто виходила переможцем різноманітних республіканських і обласних конкурсів, її визнавали газетою року в області, а колектив неодноразово заносився на районну Дошку пошани.
Таранюк Н. Ф. Неодноразово нагороджувалась Грамотами Державного комітету телебачення і радіомовлення, обласної ради, районної державної адміністрації та районної ради. Вона дипломант обласних премій «Золоте перо», ім. К. Гришина, ім. В. Орлика.
·
70 років від дня народження Ящука Степана Лукановича (3.05.1948р.),
публіциста, журналіста, письменника м.Іллінці. Народився 3 травня 1948 року на
Вінниччині в селі Сабадівці Оратівського району, в сім’ї колгоспників Після закінчення Сабадівської восьмирічної
школи(1963), а потім Балабанівської середньої (1966), працює учителем
восьмирічки і одночасно в колгоспі. В 1967-1969рр. Служить в армії. 1970-1975рр.
– працює в Іллінецькому райкомі комсомолу і навчається на історичному
факультеті Київського державного університету (1971-1976). Далі робота в
партійних органах 1975-1979, редакції газети «Трудова слава» - 1979 1981.
Навчання в Київській вищій партійній школі 1981-1983рр. Ще навчаючись у школі
почав дописувати до районної газети, згодом в обласні, республіканські видання.
В 1992 р. видав книжку оповідань «Моє село», де щиро розповідає про життя
людей, їх болі і тривоги. Ці оповідання можуть бути використані в школах з
народознавства. У 2001 році збірку оповідань
«Земля просила дощу».
· 105 років від дня народження Гнатовського Володимира Антоновича (1913р.) – перекладача, критика, уродженець с.Кальник закінчив Київський університет Т.Г.Шевченка (1941). Під час війни викладав у київському танко-технічному училищі. Потім працював кореспондентом у «Літературній газеті», в журналі «Дніпро», в апараті СПУ, старшим редактором Головного управління виробництва кінофільмів, відповідальним редактором газети «Друг читача». Перекладав переважно з російської та узбецької мов, в тому числі «Оповідання» Л.Толстого(1947), «Вибрані твори» О.Купріна(1950), твори Шолохова М., Горького М., та ін..
·
100 років від дня народження Василя
Архиповича Гелети, Героя Радянського Союзу. Народився 08.05.1918 році в
с.Чортория Іллінецького району . Герой Радянського Союзу, кавалер Ордена
«Леніна», трьох орденів «Червоного Прапора», двох орденів «Червоної Зірки». В
звані полковник авіації у 1973 році
вийшов у відставку. Помер в 1981 році. Похований м.Моніко Московської
області. У рідному селі Василя Архиповича 9 травня 2007 року було відкрито
пам’ятну дошку.
·
105 років з дня народження та 75 років з дня
смерті легендарного месника, партизана Івана
Івановича Калашника. Народився 16 квітня 1913 року в с.Кальник. В
30-х роках переїхав в с.Хвилю Монастирищанського району, звідти і пішов на
фронт. Був прикордонником. В перший місяць війни військова частина, в якій
служив Калашник попала в оточення, але відважний воїн вирвався зі смертельного
кільця і згодом прибув у рідне село, де жили його дружина та діти. На той час
село вже було окуповане. Іван Іванович хоч був людиною молодою (28
років), але дуже мужньою, кмітливою, часто випробовував свою долю. Він
організував загін, який налічував спочатку 40 партизанів. Загін відважного
народного месника здійснював рейди по районах Вінницької, Київської та
Кіровоградської областей, громив поліцейські управи та німецькі
гарнізони. Влітку 1942 року Калашник налагоджуе зв’язок з партизанськими
загонами «За Батьківщину», ім. Леніна та ім. Кірова. Загинув Іван Іванович Калашник 28
лютого 1943 року о 6 год ранку в ceлi Кантелина від підлої руки зрадника, не
доживши до свого тридцятиріччя два місяці.
·
135 років від дня народження Аврахама Висоцького (1883р.)
європейського прозаїка уродженця с.Жорнище. Писав російською мовою. Закінчив
Немирівську гімназію. Вивчав стоматологію в університетах Росії та США. Перші
літературні спроби дістали схвалення М.Горького. у 20-х були популярні його
романи «Тель-Авів» та «Зелене полум’я», історичний роман «Сарагоса» про життя
іспанських євреї аза часів інквізиції.
·
100 років від дня народження та 35 років з
дня смерті Паламарчука Івана Васильовича,
поета, сатирика, полеміста, члена ОУНБ.
Народився у 1918 році в с.Жадани Іллінецького району. Випускник
Уманського сільськогосподарського інституту, агроном. Під час війни перебував у
місцевому загоні УПА, обласний політичний референт у 1943 році. Автор численних
листівок з національної тематики. Випускав у підпільній друкарні с.Жадани
пропагандистку прокламацію. Після війни працював в агрошколі с.Грушківці
Летичівського району Хмельницької області. Помер у 1983 році і похований у
с.Жадани.
***
370 років (1648р. 23-25 травня) тому відбувся бій Максима Кривоноса із Яремією Вишневецьким у Дашеві. Після бою відбулося поховання польських вояків – виникнення Польського кладовища у Дашеві.
370 років (1648р.) тому утворено Кальницький полк.
370 років (1648р.) тому Дашів став сотенним містечком Кальницького полку.
250 років (1768р.) тому – розгром Коліївщини та покарання повстанців ( у тому числі дашівчан).
245 років церкві Покрови Пресвятої Богородиці. Дерев'яний храм збудований у 1773 році, стиль козацьке бароко. Пам'ятник архітектури 18 століття
205 років (1813р.) тому розгорнувся антикріпосницький селянський рух на Поділлі під проводом У.Я.Кармалюка( тривав до 1830-х рр..).
100 років (1918 січень) тому було утворено першу Дашівську Раду робітничих та селянських депутатів.
95 років тому 7 березня 1923 р. Дашів стає районним центром. За новим адміністративним поділом Дашів розділено на три села: Новий Дашів, Старий Дашів та Польове. Новий Дашів став районним центром Гайсинського округу.
95 років тому відкрито Дашівську районну лікарню, аптеку, фельдшерсько-акушерський пункт.
95 років Іллінецькій міській мультимедійній бібліотеці. В листопаді 1923 року в смт. Іллінці відкрився селищний будинок /сільбуд/, при якому було організовано читальню, яка і стала початком заснування бібліотеки. Засновником та незмінним керівником її аж до виходу на пенсію була Марія Іванівна Камінська. Згодом бібліотека перейшла в більше приміщення, яке знаходиться між теперішньою музичною школою і аптекою, тут було вже 2 книгосховища абонемент та читальний зал на 50 місць. В 1962 році бібліотеці надано нове двохповерхове приміщення, яке знаходилося за редакцією районної газети «Трудова слава». Завідуючим бібліотеки призначено Г.С.Чирву. В 1965 році з відновленням Іллінецького району, бібліотека стає центром методичної роботи , на її базі проводяться кущові та обласні семінари, її визнано центром практики для учнів Тульчинського культурно-освітнього училища. В 1979 році бібліотека перейшла на нову форму роботи. Організовано єдину централізовану бібліотечну систему, котра функціонує до сьогодні. В 1992 році бібліотека переїжджає в нове типове, спеціально збудоване приміщення, площею в 1,5 тисячі квадратних метри. Тут же (на другому поверсі) знаходиться і районна бібліотека для дітей.
85 років (1933р. ) тому в Дашеві утворено дитячий будинок для сиріт.
70 років з дня офіційного заснування Іллінецької районної бібліотеки для дітей. Районну бібліотеку для дітей організовано за рішенням районного відділу культури 1 липня 1948 року. До цього з 29.09.1947 року діяв дитячий відділ при районній бібліотеці для дорослих
55 років (1963р.) тому в Дашеві дитячий будинок для сиріт реорганізовано в допоміжну школу-інтернат.
55 років (1963р.) тому побудовано
електропідстанцію, Дашів електрифіковано.
У 2016 році Іллінеччина відзначатиме:
У 2015 році Іллінеччина відзначатиме:
575 років м. Іллінці60 років тому в Іллінцях почала виходити газета "Життя колгоспника"
95 років з дня відкриття селекційної станції в Іллінція
140 років Іллінецькому Цукровому заводі
265 років тому споруджено дерев'яну Покровську церкву (1750р.) в с.Василівка
65 років від дня народження Світлани Травневої (Єлисеєвої Світлани Миколаївни) - 22 травня. Народилася в с.Неменка Іллінецького району. Педагог, журналіст, поетеса. Член Національної Спілки журналістів. Автор збірок: "Із невідомості спішу", "Твоє світло в моєму вікні", "Пелюстковий сніг", "Ходить казка дивним лісом", "Сповідь любові", "Каштановий дощ" та інші.
105 років від дня народження двічі Героя Радянського Союзу Бойка Івана Никифоровича (1910р.-1975р.) Народився в с.Жорнище Іллінецького району.
110 років від дня народження Олександра Дорофійовича Ганжи. Народився в с.Жорнище Іллінецького району. Народний гончар-скульптор, звання "Народний художник України" удостоєний в 1980 році. Створив цілу серію посуди з глини, стінки яких зображують людей, тварин та рослин. У 1982 році у видавництві "Мистецтво" вийшов альбом "Олександр Ганжа".
У 2014 році Іллінеччина відзначатиме:
120 років від дня народження українсько-польського письменника, уродженця с.Кальник Ярослава ІВАШКЕВИЧА (20 лютого)
95 років від дня народження ШИМКО Григорію Лук'яновичу (28.02.1919 - 26.05.2003), Герою Радянського Союзу уродженця с. Хрінівка (28 лютого)
60 років від дня народження БІЛОУСА Василя Михайловича, поета м.Іллінці (13 березня)
95 років від дня народження ІЖЕВСЬКОГО Віталія Іовича - майстра народної пісні, композитора, фольклориста, збирача народної творчості, фундатора і першого керівника самодіяльного народного хору "Вінок Поділля" Іллінецького районного будинку культури, родоначальника агітбригадного жанру на Вінничині. (19 квітня)
85 років від дня народження ПІЛЬЧИНА Олександра Йосиповича, композитора м.Іллінці (24 квітня)
70 років від дня народження КАЗЬМИРЧУКУ Григорію Дмитровичу, доктору історичних наук уродженця с.Кальник (9 травня)
100 років від дня народження ЗАПАДИНСЬКОГО Олександра Семеновича, Героя Радянського Союзу уродженця с.Кальник (6 червня)
80 років від дня народження КІСЬОРІ Дмитру Захаровичу, письменнику м.Іллінці (5 листопада)
105 років від дня народження БРАЦЮКУ Миколі Захаровичу (1909 - 22.11.1943), Герою Радянського Союзу уродженця с.Хрінівка
250 років Свято-Михайльвській церкві смт.Дашів
Немає коментарів:
Дописати коментар